Blog

Cuma Postası: Sayı – 010
19 Nisan 2019

Kategoriler:

Etiketler:

Yaşasın, bugün Cuma!

Bir başka Cuma Postası ile tekrar buralardayım… 10’ncu sayı ile yine beraberiz, hadi bakalım.


PDF yerine PLT kullanın!

ARCHICAD uygulama paftalarınızı PDF olarak hazırlamak ve baskıya göndermek noktasında (PDF’in altyapısı gereği) bir sınırlama vardır; belirli bir boyuttan daha uzun paftaların PDF önizlemeleri esnasında problem çıkabilir, örneğin Adobe Acrobat Reader ile görüntülemeye çalıştığınızda ekranı bom boş görürseniz merak etmeyin, sorun sizde değil, çıktı formatınız olan PDF’te; çünkü paftanız, PDF’in altından kalkamayacağı denli uzun.

Önerilen, PLT dosyalarıdır. PLT (plot) dosyaları her plotter’ın (çizicinin) algılayabileceği standart plotter dosyalarıdır, bu nedenle ARCHICAD paftalarınızı da bir PLT dosyası olarak kaydetmeniz en sağlıklısı ve doğru olanıdır. Dosya menüsü alsından Plot menüsüne girdiğinizde hedef olarak “Dosya” seçmeniz ve doğru bir plotter modeli ile kağıt boyutu ayarladığınızda ARCHICAD size bir PLT dosyası üretir, işte bu dosyanın herhangi bir baskı merkezinde bir plotter’a yüklenerek direkt olarak baskı almanız mümkündür. (Ofisinizde kendi plotter’ınız varsa, zaten sorun yok; bu söylediklerimiz, baskı hizmetini dışarıdan alan ofisler için geçerli.)

Diğer yandan projenizin uygulama paftasını PLT üretmek yerine direkt bir PLA dosyasıyla her zaman çalıştığınız baskı merkezine geldiğinizde, dosyanızın (aynı sürümde veya daha yüksek) bir demo ARCHICAD’te dahi açılıp baskı alınabildiğini unutmayınız. Bir başka deyişle baskı merkezindeki abi ya da ablanın bir ARCHICAD lisansına sahip olması gerekmiyor, demo sürüm ARCHICAD ile de pekala baskı alabiliyorlar, bilginize. 🙂

ARCHICAD’ler arasında Veri Transferi yapın!

Birçok kısayol oluşturdunuz, sık kullandığınız komutlara kısayol ataması yaptınız. Ve şimdi bir diğer bilgisayardaki ARCHICAD’in başına geçtiniz ve aynı kısayolları kullanmak istiyorsunuz, ne yaparsınız?

Aylardır uğraşmakta olduğunuz bir proje içerisinde birçok favori kaydettiniz; en sık kullandığınız kapı, pencere veya objelerin favorilerini oluşturdunuz. Yeni bir projeye başladığınız bu favoriler bir önceki projenizde saklı kalacağını biliyorsunuz öyle değil mi? Peki bunları yeni projenize nasıl taşırsınız?

Bir PLN dosyanızda yeni açtığınız onlarca katman, ürettiğiniz birkaç yeni kompozit eleman, farklı çizgi tipleri ve yeni yeni kalemleriniz var. Tüm bu yeni ürettiklerinizi sonraki projelerde de kullanmak istiyorsunuz, ne yapmak gerekir?

Şahane bir filtreleme özelliğimiz olan Grafik Etkin Kılmalar kapsamında oluşturduğunuz kurallarınızı diğer projelerinize nasıl aktarırsınız? Çünkü bu kurallar hemen tüm projeler için kullanılabilir olması size son derece zaman kazandıracaktır öyle değil mi? 😉

Bu ve daha birçok verinin (bir Çalışma Ortamı ayarı, bir favori paketi, bir nitelikler dosyası veya bir kural ayarı vb.) ARCHICAD’leriniz arasında nasıl transfer edilebileceğini anlattığım webinar’ımı lütfen aşağıdaki linkten (veya buraya tıklayarak) izleyebilirsiniz:

[embedvideo type=”youtube” id=”VnQiD18Lan4″]

 

Güncel eğitim tarihlerimizi takviminize ekleyin!

4 Mayıs 2019 Cumartesi günü hafta sonu, 7 Mayıs 2019 Salı günü de hafta içi ARCHICAD kursum başlıyor. Yetkili ARCHICAD Eğitim Merkezi olarak düzenlediğim sertifikalı kurslarım hakkında detaylı bilgi için lütfen ikikalem.com/archisem sayfasını inceleyiniz.

Bu arada, tüm Türkiye’den ARCHICAD kullanıcılarının katıldığı Master Eğitimleri’ni de biliyorsunuzdur, bir sonraki eğitim tarihi 25 – 26 Mayıs 2019 tarihinde ve kayıtlar başladı… Acele edin!


Bir sonraki Cuma Postası’nda buluşmak üzere, esenlikler.

Ender AYDIN
Mimar & Yetkili ARCHICAD Eğitmeni & BIM Uzmanı