Blog

Cuma Postası – Sayı: 009
25 Ocak 2019

Kategoriler:

Etiketler:

Yaşasın, bugün Cuma!

Uzun zamandır özlenen ve beklenen bir başka Cuma Postası (no.9) başlasın…


Webinar’lar tam gaz…

Bimsoft sponsorluğundaki webinar’larımı takip ediyor musunuz? “Eğer etmiyorsanız, çok şey kaçırıyorsunuz!” desem de, inanmayın çünkü son düzenlediğim tüm webinar’lar yine Bimsoft’un Youtube kanalında yayında… Canlı olarak takip etmiyorsanız tek kaçırdığınız husus, soru&cevap kısmına katılamıyor oluşunuzdur, o kadar. 😉

Bugüne kadar tarafımdan düzenlenen son üç webinar konusu aşağıdaki gibi, izlemek isterseniz:

2019 yılında bu webinar’ların devamı tabi ki gelecektir, takipte kalınız. (Henüz bu sitede bir üyelik açmadıysanız hemen açın, siz de diğer tüm üyeler gibi son yeniliklerden ve fırsatlardan e-posta ile anında haberdar olun!)

Ne? Kesitlerde otomatik mahal mi dediniz?

Bana hep sorarlar, “Şu plandaki mahaller bir de kesitte çıksa?” diye… ARCHICAD 22’ye kadar (çok eski bir add-on olan Zone Name dışında) sağlıklı bir cevap veremiyordum belki ama artık içim rahat çünkü 22 sayesinde bir çözümümüz var. 😉 Şöyle ki:

ARCHICAD’in Etiket aracı çok güçlüdür. Bu gücü, 22’de Mahaller için getirilen yeni “özellik” ile birleştirdiğinizde ortaya gayet çalışır bir çözüm çıkmakta, artık plana yerleştirdiğiniz mahalleriniz kesitleriniz de görüntülenebilmekte. Bunu gerçekleştirebilmeniz için benim sunduğum yöntem üzerine bir iki cümle sarfetmeliyim:

  • Plandaki mahalleriniz içerisine yerleştireceğiniz bir küp objesi olmak zorunda değil.
  • Kesit çizginizin kestiği her mahalin içinde kesitte görünüşe girecek şekilde bu küpleri (ya da tercih edeceğiniz herhangi başka bir objeyi) tek tek plana yerleştirmek gözünüzde büyümesin! Bir mimari modeli tamamlamak için kaç bin kez tık’ladığınızı hiç saydınız mı? Her katta yerleştireceğiniz 3-5 tane küp için “Bu da yöntem mi yeaa?” diyerek kırıcı olmayın! 😛
  • Yöntemi izledikten sonra ola ki beğenirseniz, bir teşekkürü çok görmeyin, çekinmeden hızlıca like’layın! 😉

“Bu kadar laf yeter, link ver de izleyelim” derseniz de, buyrun burdan devam edin… 🙂

Güncel eğitimleri kaçırmayın!

İzmir’deki Sertifikalı ARCHICAD eğitimlerim sürekli olarak devam ediyor, biliyorsunuz. Aşağıda güncel tarihleri görebilirsiniz. Aynı zamanda Eğitim Takvimi‘nde de tüm güncel kursların detaylarına ulaşabildiğinizi hatırlatayım.

Hafta içi kursu: 5 Şubat 2019, Salı
Hafta sonu kursu: 2 Şubat 2019, Cumartesi
Sürekli ARCHICAD kursları detaylarına buradan ulaşın…

Bir sonraki Master Eğitim tarihi için de en yakın tarih: 16 – 17 Şubat 2019
Detaylar burada


Bir sonraki Cuma Postası’nda buluşmak üzere, esenlikler.

Ender AYDIN
Mimar & Yetkili ARCHICAD Eğitmeni