Blog

ARCHICAD ve 2D
6 Ekim 2018

Kategoriler:

Etiketler:

Herkese merhaba.

Yeni bir video eğitim serisi ile karşınızdayım: ARCHICAD ve 2D

Daha önce bir webinar olarak düzenlediğim ve toplamda bir saate yakın süren bir canlı yayın webinar kaydımı bölümlere ayırarak bir video eğitim serisi olarak Youtube üzerinden yayına almak, video içeriklerini web sayfamda üzerine metinlerle de besleyerek detaylandırmak, bazı önemli ipuçlarına dikkat çekmek ve sizlerin faydalanması için paylaşmak istedim.

Başlıyoruz. 🙂

[embedvideo type=”youtube” id=”Nfv2n6PA-wM”]

[gap height=”30″]Üstteki video max iki dakikalık bir fragman aslında, izlemezseniz çok bir şey kaybetmezsiniz açıkcası. 😉 İlerleyen zamanlarda youtube.com/c/archicadtr adresli Youtube sayfamdaki “ARCHICAD ve 2D” başlıklı oynatma listesi bu serideki video’larla dolup taşıyor olacak, serinin ilk eğitim video’su aşağıda, içeriği de ARCHICAD’teki metinler üzerine.

ARCHICAD ve 2D – Otomatik Metinler ve Antetler

CAD ortamında metin aracıyla yazı yazmak 3 boyutlu modelleme yapmak kadar keyifli değil tabi ki. Ancak ARCHICAD’te otomatik metinler sayesinde aslında bir veritabanı olan mimari projelerimizin içerisinde girmiş olduğumuz değişkenleri (ör: ada, pafta, parsel bilgilerini vs.) dokümantasyonlarımızın dilediğimiz yerlerinde otomatik olarak ve arzu ettiğimiz tekrarlarda yazılmasını sağlayabiliyoruz ve bu verilerin değişmesi durumunda bu metinlerin de otomatik değiştiğini bilmenin rahatlığıyla biz mimari proje üretimimize devam ediyoruz. 😉

Bir BIM platformu yazılımı olarak ARCHICAD ile çalışırken unutulmaması gereken ana konu, modelimize geometrik ve meta veriler giriyor olduğumuz ve yeri geldiğinde bu verileri en hızlı şekilde, gerekirse filtrelenmiş olarak geri alabilmemiz yani okuyabilmemiz, nihayetinde de en pratik şekilde işbirliğinde olduğumuz kişilerle (ör: müşteri, mühendis, yüklenici vs.) paylaşabilmemizdir.

Antetler ve bunların içeriklerinin doldurulması da ayrı bir eziyet değil midir sizce? İşte bu hususta da ARCHICAD’in otomatik metinleri tam bir hayat kurtarıcıdır, kimi hizalama ve dağıtma komutları yardımıyla da firmanıza özel antetlerin paftalarınızda en doğru şekilde hazırlanması gayet pratik ve etkilidir; aşağıdaki video da bu yöntemleri göstermektedir.

Dikkat edilmesi gereken başka bir konu (ve belki de tüm sonuç dokümantasyonların ve dahi mimari teknik çizimlerimizin doğrudan ilişkili olduğu) ölçektir. Çizimlerimizde yer alan metinlerimizin de kimi zaman ölçek değişikliklerine ayak uydurması gerekir. Sonradan 50 değil de 1:100 ölçek çıktı almaya karar verdiğiniz bir planda daha önceden 50 ölçeğe göre oranlı bir şekilde eklenmiş tüm metinlerin tekrar boyutlandırılması (küçültülmesi!) gerektiğini bir düşünsenize? Bunu en az bir kez yaşamışlığımız vardır öyle değil mi?… Neyse ki basit bir çözüm ile Metin Aracı (Text Tool) da ilgili parametresiyle bizim yardımımıza koşuyor. 😉

Yukarıda bahsettiğim tüm ana başlıklar aşağıdaki video’da yer almakta. Faydalanmanız dileğiyle:

[embedvideo type=”youtube” id=”A863kww36cA”]

[gap height=”30″]Bir sonraki ARCHICAD ve 2D serisi yazısında tekrar görüşmek üzere!

Not: Serideki tüm video’ların tam bir listesine erişmek için lütfen “ARCHICAD ve 2D” etiketini takip edin.

Sevgiler,

Ender