Blog

ARCHICAD ve 2D – Görünümlerde Elemanları Vurgulamak
19 Ekim 2018

Kategoriler:

Etiketler:

Selamlar.

ARCHICAD ve 2D” video eğitim serisinin bir diğer başlığına (serideki ikinci eğitim video’suna) geçebiliriz:

ARCHICAD ve 2D – Görünümlerde Elemanları Vurgulamak

AC17 ile birlikte getirilen şahane niteliklerden olan Yapı Malzemeleri (Building Materials) sayesinde duvar, döşeme, kolon ve kiriş vb. yapı elemanlarının hangi yapı malzemeleriyle inşa edileceğine karar verebiliyoruz, bu nitelikler sayesinde mimari uygulama projeleri çizim süreçlerimizin hayli kolaylaştığını söyleyebiliriz, özellikle yapı malzemelerinin Kesişim Önceliği (Intersection Priority) değerleri plan ve kesit düzlemlerinde yapı elemanlarının en doğru şekilde görüntülenmesinde son derece etkilidir.

ARCHICAD’te bir yapı malzemesinin en başta gelen bileşeni Kesit Deseni (Cut Fill)‘dir. Yapı malzemesi içerisinde atanmış kesit desenlerinin ön ve geri plan kalemleri, yapı elemanına özel Kat Planı ve Kesit (Floor Plan and Section) ayarları altındaki bir parametre (Override Cut Fill Pens) yardımıyla özelleştirilebilir, Türkçe ARCHICAD tabiri ile “Kesit Deseni Kalemlerini Etkin Kıl” parametresi uygulanabilir; Duvar (Wall), Döşeme (Slab), Kolon (Column), Kiriş (Beam), Kabuk (Shell), Çatı (Roof), Morph ve Arazi (Mesh) araçlarının tamamı bu yeteneğe sahiptir.

Aşağıdaki video’da da görüleceği üzere plandaki duvarlardan bir tanesinin kesit deseni kalemleri özelleştirilmiş, böylelikle diğer duvarlardan ayırt edilebilecek şekilde vurgulanmıştır:

[embedvideo type=”youtube” id=”ECFcoJu0oiM”]

[gap height=”30″]ARCHICAD ile ilgili diğer eğitim video’lar ve webinar kayıtlarım için ARCHICAD-TR Youtube kanalımı takip edebilirsiniz.

Bir sonraki eğitim video’sunda tekrar görüşmek dileğiyle, hoşça kalın.

Ender