Blog

Yetkin ArchiCAD Kullanıcıları aranıyor(!)
22 Şubat 2016

Kategoriler:

Etiketler:

Herkese merhaba.

Başlığa bakarak bunun bir iş ilanı olduğunu düşünebilirsiniz. Haklısınız da. Aslında işin aslı tam olarak öyle olmasa da, bugün itibariyle başlattığım bu “akım”ın düşündüğünüze benzer hedefleri var diyebilirim…

Her şeyden önce ben “kendim” arıyorum “yetkin ArchiCAD kullanıcıları”nı… Onlarla tanış olmak, ArchiCAD ile alakalı beklentilerini dinlemek, varsa eksiklerini tespit edebilmek, bitirdikleri projelerden haberdar olmak, gelecek hedeflerini öğrenmek istiyorum. Bir ArchiCAD kullanıcısı olarak iş arıyorlarsa örneğin, özgeçmişlerine yazdıkları “ArchiCAD”in yanında seviye belirten “İYİ” kelimesinin gerçekten hakkını verebildiklerine şahit olmak, onu nasıl “ÇOK İYİ” seviyesine çekebileceğimiz üzerine kendileriyle sohbet etmek, bilgi paylaşımlarında bulunmak istiyorum.

Firmaların “ArchiCAD’i iyi seviyede kullanabilen eleman” arayışlarına destek verebilir miyim diye düşünmek istiyorum. Biliyorum ki onlar da birlikte çalışmak istedikleri değerli mimar ve mimarlık öğrencisi arkadaşlarımızın ArchiCAD bilgi seviyelerinin en üst düzeyde, hiç değilse CV’lerde okudukları kadarıyla gerçekten “İYİ” olduğuna inanmak, bunu önceden tespit edebilmek istiyorlar.

X mimarlık firması “iyi seviyede” ArchiCAD kullanabilen tecrübeli mimar arayışına girmiş, etkili olabilecek bazı kanallara ilan vermiştir ancak henüz kendilerine başvuruda bulunanlar arasında karar vermekte zorlanmaktadır çünkü ArchiCAD’i “iyi kullanıyorum” diyerek gelenlerin bir çoğunun gerçekte (ne yazık ki) bekledikleri kadar “yeterli” seviyede olmadıklarını defalarca tecrübe etmişlerdir. Birlikte çalışmak istedikleri iş arkadaşlarında aradıkları ana kriterler arasında hiç değilse “ArchiCAD yetkinliği” maddesinden kesin emin olmak istiyorlarsa, ben kendilerine yardımcı olabilir, Graphisoft tarafından yetkilendirilmiş bir Yetkili ArchiCAD Profesyoneli olarak beklentileri karşılayacak seviyede ArchiCAD kullanıcılarına çok daha hızlı ulaşmalarını sağlayabilirim.

Üniversitesinden yeni mezun olmuş genç bir mimar arkadaşım, belki okulunda, belki de kendi imkanlarıyla (örneğin yaz stajını yaparken bir mimarlık ofisinde gördükleri ve kendisine anlatıldığı kadarıyla ya da gitmiş olduğu bir kurstan öğrendiği kadarıyla) belli bir seviyede ArchiCAD’i kullanıyor olarak iş aramaya koyulmuştur. ArchiCAD bilgi seviyesi bakımından da CV’sine gururla “İYİ” yazabilecek kadar da kendine ve tecrübesine güveniyordur ancak yine de yetkinliğinin bir “ArchiCAD profesyoneli” tarafından ölçülmesini, diğer kullanıcılara göre hangi seviyede olduğunu “hissetmek”, nerede eksikleri bulunduğunu tespit etmek ve bunları gidermek istiyorsa, ben kendisine yardımcı olabilirim. O meslektaşım benimle birebir iletişime geçip (ofisime gelip, bir kahvemi içerken) iş aradığını belirterek bilgilerini ve beklentilerini paylaşır, benimle kısa bir süre ArchiCAD başında çalışarak seviyesini gösterebilir, varsa eksiklerini birlikte tespit etmemize müsade ederse, ben de faydalı olabileceği mimarlık ofislerine kendisini yönlendirebilirim.

Gerek eleman arayan firmalara, gerekse iş arayan ArchiCAD kullanıcılarına (öğrencilerime, mimarlara) böyle bir yardımı yıllardır zaten yapıyor olduğumu farkettim ancak artık bunu bir sistem dahilinde devam ettirmek, bu konuda daha etkili olabilmek niyetindeyim. ArchiCAD ile çalışan firmalar, şu an için bir eleman arayışında olmasalar bile benimle iletişime geçip bilgilerini ve beklentilerini paylaşabilirlerse, oluşan veritabanından iş arayanların yararlanmasını sağlayabilirim. Benzer şekilde aktif ArchiCAD kullanıcısı mimar ve mimarlık öğrencileri, iş aramak dışında sadece seviyelerini tespit ettirmek, bilgilerini ve beklentilerini paylaşmak, günü geldiğinde kendilerine ulaşılmasını sağlamak amacıyla dahi benimle görüşerek bu veritabanına kaydolmak isteyebilirler, diye düşünüyorum.

Bu yazı yorumlara, görüş ve önerilere her zaman açıktır. Web sitesi üyeleri bu yazının altına yorumlarını yazabilirler, görüşleriniz benim için önemlidir. Bu fikri ve düşünceleri desteklemek ya da bilfiil katılmak isteyen olursa da, vakit kaybetmeden benimle iletişime geçmek için buraya tıklayabilirler. Hayırlısı olsun…

Sevgilerimle.

Ender AYDIN