Online Archicad Öğrenci Atölyesi

Not: Bu atölye ne yazık ki iptal edilmiştir…

Değerli öğrenciler,

Online Archicad Öğrenci Atölyesi‘ne gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederim.

Online Archicad Öğrenci Atölyesi, 7 Ekim 2022 – 6 Ocak 2023 tarihleri arasında, toplamda 48 saatlik, belirli gün ve saatlerde “çevrimiçi” olarak gerçekleşecek ve yalnızca mimarlık ve iç mimarlık öğrencilerine özel olarak hazırlanmış, uzun soluklu (tüm dönem boyunca, 12 haftalık), yoğunlaştırılmış, uygulamalı ve interaktif bir eğitimdir.

Eğitimin Amacı

Online Archicad Öğrenci Atölyesi‘nin amacı, mimarlık öğrencilerinin gerek mezuniyetlerine kadar, gerekse mezuniyetleri sonrasındaki tüm mimari tasarım projelerinde Archicad’in tüm yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanmaları üzerine başlangıçtan ileri seviyeye bilgi ve tecrübe edinmelerini sağlamaktır.

Atölyeye mimarlık fakültelerinin yalnızca 2, 3 ve 4’ncü sınıfta okuyan mimarlık ve iç mimarlık öğrencileri katılabiliyor.

Atölye eğitimi her derste teorik ve uygulamalı olarak gerçekleşiyor ve yaklaşık 3 ay sürüyor, hemen her hafta en az bir kez 3’er saat bir araya geliyoruz.

Katılımcı öğrenciler, benim “Archicad ile Mimari Modelleme” isimli 12 saatlik (104 derslik) Türkçe video eğitim setime (e-kitabıma) 6 ay boyunca ücretsiz erişebiliyorlar. Bu e-kitap özellikle Archicad’e yeni başlayacak öğrencilerim için son derece destekleyici bir içeriğe sahiptir.

Eğitim Süresi, Takvimi ve Çalışma Saatleri

Eğitimin 7 Ekim 2022 – 6 Ocak 2023 tarihleri arasında düzenlenmesi planlamış olup 3 ay sürecektir… Bu tarihler, katılımcı öğrencilerim tarafından üniversitelerin başlangıç ve projelerin teslim tarihleri doğrultusunda güncellenmeye muhtaçtır. (Atölyenin kesinleşmiş gün ve saatlerini Etkinlik Takvimi‘nden “ÖĞRENCİ ATÖLYESİ” olarak takip edebilirsiniz.)

Atölye 12 derslik (toplam 36 saatlik) bir içerikle düzenleniyor, beraberinde +12 saatlik bir Soru & Cevap oturumu gerçekleşiyor, böylelikle toplamda 48 saat sürüyor.

Dersler Cuma günleri 20:00 – 23:00 saatleri arasında Zoom uygulaması üzerinden işleniyor, Soru & Cevap oturumları ise her hafta sonu Pazar günleri 19:00’da gerçekleşiyor. Dersleri bir şekilde kaçıran veya tekrar etmek isteyen öğrencilere, kişiye özel bir uygulama içerisinden video kayıtlara erişim imkanı veriliyor.

İçerik

2008 yılından bu yana İzmir’de birçok mimarlık fakültesinde Archicad dersleri veriyor olmamın yanı sıra teknik çizim derslerinden tasarım stüdyolarına kadar birçok alanda görev yaptığım için özellikle mimari tasarım süreçlerinde takip edilen adımları destekleyici, sıralı bir kurgu ile aşağıdaki özet bilgiler kapsamında 12 derslik (36 saatlik) bir programım mevcut:

 • 2D araçlarla hızlıca çizgisel şekiller çizmek, yazı yazabilmek, lekeler oluşturabilmek, 2d diagramlar çizmek
 • Proje arazinin işlenmesi, DWG’leri altlık olarak kullanma, arazinin modellenmesi, ölçekli leke çalışmaları, çevre ve kütle analizleri
 • Temel modelleme araçlarıyla (duvar ve döşeme) tanışmak, taşıyıcı sistemle birlikte kütlelerin ve katların oluşturulması
 • Temel modelleme araçlarıyla (kolon ve kiriş) devam etmek, kapılar, pencereler ve boşluklara genel bakış
 • Layer (katman) yapılarına hakimiyet, elemanlar için özel formda kesitler (profiller) tasarlamak, kesit ve cephe araçlarını verimli kullanmak
 • Geniş cam (giydirme) cepheler tasarlayabilmek, modüler cephe veya yüzey tasarımları yapabilmek, Model Görünümleri’ne hakimiyet kapsamında farklı ölçeklerin teknik çizimlerini/detaylar seviyelerini yönetebilmek
 • Yapılar için üst örtüler tasarlamak, kabuklar ile alternatif uygulamalar, ölçü vermek ve birimlerini yönetmek
 • 3D penceredeki modelden en iyi şekilde yararlanmak adına aksonometri ve perspektifte hakimiyet, hızlı ve etkili vaziyet planları, aksonometrik diagramlar hazırlamak
 • Mimari projede çok kütleli yapıların arazi üzerine yerleştirilmesi, tekrarlanan yapı modüllerinin proje içerisinde kullanılması
 • Düşey sirkülasyon elemanı merdivenlere hakimiyet, korkuluklar ve özel kullanım alanları, plan, kesit ve cephe gibi çizimlere grafik efektler uygulamak
 • Archicad’in kalbi Görünümler, çıktıdan önceki son sapakta tasarım alternatifleri hazırlama
 • Pafta tasarlamak, çıktıya ve teslime hazır hale getirmek

Katılım Şartları

Yukarıda yazdığım gibi 2, 3 veya 4’ncü sınıfta okumakta olan mimarlık veya iç mimarlık lisans öğrencisi olmanız (bunu öğrenci belgenizi paylaşarak göstermeniz), web kamerası olan bir şahsi bilgisayarınız, optimum hıza sahip bir internet bağlantınız ve belki de en önemlisi mimari projelerinizi sadece Archicad kullanarak hazırlama ve tamamlama isteğiniz olması yeterli.

Öğrenciler Archicad 25 Türkçe sürümünün “eğitim versiyonu” yüklü kişisel bilgisayarları ve bu bilgisayarlarına bağlı web kameraları ile katılabiliyorlar.

Katılım ücreti 897 TL‘dir.

Son Kayıt Tarihi

Atölyeye kayıtlar 5 Ekim 2022, Çarşamba günü bitimine kadar açık kalacaktır.

Atölye Sınıfı Açılma Önşartı

Atölye, tüm Türkiye çapından yukarıda belirtilen Son Kayıt Tarihi’ne kadar en az 30 öğrencinin kayıt yaptırması şartıyla açılacaktır.

Değerlendirmenize sunar, hayırlı bir dönem geçirmenizi dilerim.

Sevgilerimle,

Ender AYDIN
Mimar | Archicad Profesyoneli | BIM Uzmanı