Blog

ArchiCADTip.037 – Ölçülerinizdeki noktalardan kurtulun!
14 Aralık 2018

Bu noktaya gıcık olanlar? 🙂

Ölçü çizgilerinde 10 m ve daha fazla uzunluklarda binler basamağında bir nokta belirir, örneğin 11 m’lik bir duvar uzunluğu (tabi eğer Ölçülendirme ayarlarında sizin de herkes gibi Doğrusal Ölçülendirme biriminiz santimetre ise) “1.100 cm” gösterilir…

 

Kimileri bunu hiç sorun etmiyor olsa da, “Hocam bu noktayı nerden kaldıracaz?” diye soranlar çoğunlukta olduğu için bu konu bir ArchiCADTip olmayı hak etti. 🙂

Öncelikle bu noktanın ARCHICAD’teki herhangi bir ayar ile alakası yoktur. İlgili ayar, işletim sisteminizde (Windows / MacOS) standart gelen bir “basamak gruplandırma” formatıdır. Siz değiştirmedikçe normal kurulumda bir Windows veya MacOS işletim sisteminde ölçüler binler basamağında bir nokta (.) ile ayrılır. İşbu noktalara gıcık olanlar için gelsin:

Windows‘ta Denetim Masası‘ndaki “Saat ve Bölge” başlığı altından “Tarih, saat veya sayı biçimlerini değiştir“e tıklayın:

Beliren “Bölge” penceresinde “Ek ayarlar“a girin:

Biçimlendirmeyi Özelleştir” penceresindeki “Basamak gruplandırma” tercihinin “123.456.789” olduğunu göreceksiniz, işte bunu en baştaki tercih olan “123456789” ile değiştirin:

Tamam” diyerek çıktığınızda ne oldu, yoksa ARCHICAD’te ölçünüzde hala bir değişiklik yok mu? Olmaz tabi çünkü ARCHICAD’i tekrar başlatmadıkça bu ayar aktifleşmeyecektir. 😉 (Neyse ki bilgisayarın yeniden başlatılmasına gerek yok.)

MacOS işletim sistemlerin de benzer başlıklar yardımıyla o noktalardan kurtulabilirsiniz. Sistem Ayarları‘na girin ve “Language & Region” bölümüne gidin:

Sonra “Advanced“e tıklayın:

Son olarak “Grouping” tercihini “.” yerine “None” olarak değiştirin:

Hadin geçmiş olsun. 🙂

Esenlikler!

Ender AYDIN
Mimar & ARCHICAD Eğitmeni