Blog

ARCHICAD 21 Yenilikleri – 1
14 Mayıs 2017

Herkese merhaba.

ARCHICAD 21‘in 2 Mayıs 2017 itibariyle Graphisoft tarafından “Step up your BIM!” (BIM Gücünüzü Artırın!) sloganıyla resmi duyurusu  yapıldı, tüm ARCHICAD severlere hayırlı uğurlu olsun.

Bilemiyorum farkında mısınız ama sloganda “BIM’e geçin artık!” denmiyor, siz zaten yıllardır ARCHICAD ile BIM konusunda çalışıyorsunuz, artık BIM’deki gücünüzü daha da artırmanın vakti geldi, diyor Graphisoft.

Bu yazıyı bir seri olarak devam ettirmek istiyorum çünkü Graphisoft’un resmi Youtube kanalında zaten Haziran 2017 ortasına kadar video bombardımanı olacak ve zaten görsel olarak tüm yenilikleri sizlere “izletiyor” olacak, ben de bu video’ları sizlere Türkçe olarak “okutmayı” hedefliyorum.

Yeni neler var şimdi?” sorusuna hızlı bir cevap olması amacıyla hemen ilk video’muza geçelim. Ana başlıklar halinde ARCHICAD 21’deki tüm yeniliklerin sıralandığı bir tanıtıcı video’su aşağıda:

[embedvideo type=”youtube” id=”bm2yFxin6gE”]

Hemen belirtelim, Türkçe sürümü tahminen Eylül 2017 çıkmadan hazır olacak. 21’in lokalizasyon (yerelleştirme) çalışmalarına Mart 2017 ilk haftasında başlamıştım, yerelleştirme kapsamında şimdiye kadar çevirdiğim kelime sayısı yaklaşık 20 bin. İlk defa bu sene geçen senelere nazaran (ve evet, epeydir biliyorsunuz her sene bir yeni sürüm çıkartılıyor) çok daha erken Türkçe sürüme kavuşacağımız kesin. 😉

Hızlı ve kısa özet yapmak gerekirse, major yenilikler şu şekilde:

  • Yeni Merdiven ve Korkuluk Aracı
  • Güncellenmiş CineRender Motoru
  • Eleman Sınıflandırma Sistemi
  • IFC Model Referanslaması
  • Çakışma Algılaması

Bu kadar mı?” demeyin, tabi ki değil! Bu yazı serisinde (yukarıdaki tanıtım video’sunda da madde madde gösterilen) yeniliklerin bir çoğuna yer vereceğim.

Charles Perkins Centre, Sydney, Australia

ARCHICAD 21’in kapak binası olarak bu sene Avusturalya Sydney Üniversitesi’nde bulunan Charles Perkins Centre. Bu yapının eğrisel hatları bulunan çok şık merdiven öğeleri bulunuyor ve zaten 21 ile gelen en büyük yenilik de Merdiven, beraberinde gelen ikinci yeni aracımız Korkuluk.

Merdiven aracı ARCHICAD’de yıllardır bazı sınırlamalar içeriyor, kullanıcıların beklentilerini karşılamadığı kimi işlevleri yetersiz görünüyordu, kabul etmek lazım. (Merdiven üzerine paylaşılan tüm video’ların altındaki yorumların hemen tamamında “Finally! (Nihayet!)” kelimesini okuyacaksınızdır, emin olun…) Biraz deneme ile aslında kolaylıkla aşılabilen bu sınırlama ve işlevleri fark edip uzun zamandır ücretli bir eklenti ile ARCHICAD içindeki merdiven çözümü sunan Cadimage ve Cigraph‘ın pabuçları dama atılıyor mu düşünmeden edemiyor insan.

Bu sene alpha sürüm ile birlikte 21’deki yenilikler listesi ilk elime ulaştığında toplam 30 küsür sayfanın abartısız 20-25 sayfasının yalnızca merdiven ve korkuluk aracına ayrılmış olduğunu görünce anlamıştım Graphisoft’un merdiven konusunda yılların acısını bu sürümde çıkartacak olduğunu… Bu hususta yeni gelen merdiven yapıları hakkında hazırlanan ilgili video’ya bir göz atın derim:

[embedvideo type=”youtube” id=”ZGLoH3-zjpY”]

Sihirli değnek yardımıyla plan ya da 3D düzlemde artık ne kadar etkili ve hızlı şekilde merdiven oluşturabileceğinizi izleyin:

[embedvideo type=”youtube” id=”N7swuKtDoHc”]

Aşağıdaki video’yu izleyerek farklı tasarım metotlarıyla merdivenlerinizi nasıl oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz:

[embedvideo type=”youtube” id=”qJSkFBhpbHw”]

Ben serideki diğer yazılarımı hazırlarken siz Klasikler’in ARCHICAD ile yeniden modellendiği şu üç örneği bir bakın:

[embedvideo type=”youtube” id=”8UHxCZWHNVY”]

[embedvideo type=”youtube” id=”l2Lf5LuFa14″]

[embedvideo type=”youtube” id=”zanugjM-QLw”]

 

Bu yazıyı beğendiyseniz, aşağıdaki sosyal kanallardan bir veya birkaçında paylaşır mısınız? 😉

Sonraki yazıda görüşmek üzere.

Ender